ARU toimintakilpailun ykkönen

maaliskuu 31, 2017

Pääkaupunkiseudun opiskelijayhdistys, Akateeminen Maanpuolustusyhdistys ARU ry, keräsi suurimman kokonaispistemäärän RUL:n toimintakilpailussa 2016. ARU:n menestyksen salaisuutena oli monipuolinen toiminta, johon sisältyy mm. ammuntaa, liikuntatapahtumia, koulutusta, maastotoimintaa ja aattellisia tilaisuuksia.

– Yhdistyksen tapahtumat ovat pitkään painottuneet erityisesti ampumatoimintaan, toteaa yhdistyksen puheenjohtaja Pekka Sillanpää. Nyt toimintaa mietitään enemmän kehitettävinä kokonaisuuksina. Vuonna 2016 lanseerasimme ammunta- ja liikuntatoimintaan hankkeet Operaatio Lyijy ja Operaatio Lihas, joiden kautta saimme useampiin tapahtumiin sitoutuneita osallistujia ja myös uutta jäsenkantaa.

Meillä on suuri toimiva hallitus ja lukuisia toimihenkilöitä, joista on koottu itsenäisiä toimikuntia monille toimintasektoreille. Tapahtumia on lukumäärällisesti paljon. Osallistujia vaihtelee muutamasta henkilöstä useisiin kymmeniin, Sillanpää kertoo.

Kannustepalkkiona kentälle yli 14.000 euroa

Kannustepalkkiona yhdistyksille ja piireille jaettiin vuoden 2016 perusteella yhteensä 14.200 euroa, josta toimintapalkkioina jaetaan 10.900 euroa ja jäsenhankintapalkkioina 3.300 euroa.

Sähköisen toimintalomakkeen avulla kerätään tietoja reserviupseeriyhdistysten ja -piirien toiminnasta. Määräaikaan mennessä liittoon saapui toimintalomake 247 yhdistyksestä sekä kaikista 20 piiristä. Vuoden 2016 toiminnassa painotettiin mm. Toimintapäivän järjestämistä, tiedotusta, infotilaisuuksia, koulutusta, vapaaehtoista maanpuolustuskoulutusta ja liikuntatoimintaa sekä prosenttiammunnan ilmoitusta. Toimintalomake oli nyt kuudetta kertaa mahdollista palauttaa sähköisessä muodossa ja toista vuotta oikeasti koko ajan täytettävissä pitkin vuotta.

ARU on järjestänyt jäsenilleen myös seinäkiipeilyä.

Toimintapalkkiot jaettiin kahteen osuuteen: Pistepalkkiona myönnettiin liiton 20 eniten pisteitä saavuttaneelle yhdistykselle, jokaiselle 250 € eli yhteensä 5000 €. Sarjapalkkioita jaettiin jokaisen sarjan viidelle parhaimmalle yhdistykselle sarjassa edustetun jäsenmäärän suhteessa.

Pistepalkkion (liiton 20 eniten pisteitä saavuttanutta yhdistystä) saivat seuraavat yhdistykset:

* Akateeminen Maanpuolustusyhdistys ARU ry, sarja   A,  484 pistettä
* Tikkurilan Reserviupseerikerho, A, 471 pistettä
* Valkeakosken Reserviupseerikerho ry, A, 402,5 pistettä
* Töölön Reserviupseerit ry, A, 376 pistettä
* Järvenpään Reserviupseerikerho ry, A, 365,5 pistettä
* Hattulan-Tyrvännön Reserviupseerikerho ry,  C, 348,5 pistettä
* Kouvolan Reserviupseerikerho ry, A, 333,5 pistettä
* Oulun Reserviupseerikerho ry, A, 319 pistettä
* Helsingin Reserviupseerien Viestiosasto ry, A, 309,5 pistettä
* Porvoon Reserviupseerikerho ry  – Borgå Reservofficersklubb rf, A, 300 pistettä
* Lavianseudun Reserviupseerikerho ry, C, 270,5 pistettä
* Janakkalan Reserviupseerikerho ry, B, 256,5 pistettä
* Toijalan Seudun Reserviupseerikerho ry, A, 252 pistettä
* Tuusulan Reserviupseerikerho ry, A, 248 pistettä
* Imatran Reserviupseerikerho ry,  A, 235 pistettä
* Vaasan Reserviupseerikerho ry, A, 228,5 pistettä
* Nastolan Reserviupseerikerho ry, B, 225 pistettä
* Inarin Reserviupseerit ry, C, 219,5, pistettä
* Jyväskylän Reserviupseerit ry, A, 215,5 pistettä
* Hämeenlinnan Seudun Reserviupseerikerho ry, A, 213,5 pistettä

Kaikki palkitut yhdistykset on mainittu tuoreimmassa Kenttäpostissa.

Kannustepalkkiot maksetaan yhdistyksille ja piireille huhtikuun loppuun mennessä.

Ammunta ja erityisesti toiminnalliset ammunnat ovat ARU:n suosituimpia toimintoja.