Eduskuntavaalit 2015

maaliskuu 27, 2015

Eduskuntavaalit järjestetään sunnuntaina 19.4.2015. Liitto julkaisee sivuillaan listauksen liiton jäsenistä, jotka ova ehdolla vaaleissa. Ehdokkaina on liki 50 RUL:n jäsentä. Toivottavasti mahdollisimman moni käy äänestämässä. Onnea kaikille vaalityöhön.

Suomen Reserviupseerilitton jäsenistä ainakin seuraavat henkilöt ovat ehdolla kevään 2015 eduskuntavaaleissa (suluissa ehdokasnumero):

 

01 Helsingin vaalipiiri

Perussuomalaiset r.p., Sannfinländarna r.p.

* Keto Jarmo, (162), http://www.jarmoketo.fi/

Suomen Keskusta r.p., ruotsiksi Centern i Finland r.p.

* Ville-Veikko Rantamaula, (19), http://ville-veikko.fi/

 

02 Uudenmaan vaalipiiri

Kansallinen Kokoomus r.p., ruotsiksi Samlingspartiet r.p.

* Tapani Ala-Reinikka, (294)

* Petri Graeffe, (297), http://www.petrigraeffe.fi/

* Atte Kaleva, (301), http://attekaleva.fi/

* Ari Konttas, (305), http://www.arikonttas.fi/

* Eero Lehti, (308), http://www.eerolehti.fi/

* Tuija Sundberg, (321), http://www.tuijasundberg.com/

* Heikki Vestman, (325), http://www.heikkivestman.fi/

* Henrik Vuornos, (326), http://henrikvuornos.fi/

Perussuomalaiset r.p., Sannfinländarna r.p.

* Teemu Lahtinen, (64), http://www.teemulahtinen.fi/

* Pekka Sinisalo, (85), http://www.pekkasinisalo.fi/

Suomen Keskusta r.p., ruotsiksi Centern i Finland r.p.

* Antti Kaikkonen, (362), http://www.anttikaikkonen.fi/

* Eerikki Viljanen, (388), http://www.eerikki.fi/


03 Varsinais-Suomen vaalipiiri

Kansallinen Kokoomus r.p., ruotsiksi Samlingspartiet r.p.

* Pertti Hemmilä, (21), http://www.rohkeastitekoihin.fi/

* Ville Valkonen, (29), http://villevalkonen.fi/

Suomen Keskusta r.p., ruotsiksi Centern i Finland r.p.

* Mauri Ikonen, (56), http://mauriikonen.fi/

* Esko Kiviranta, (59), http://www.eskokiviranta.net/

Svenska folkpartiet i Finland r.p., Suomen ruotsalainen
kansanpuolue r.p.

* Stefan Wallin (35), http://www.stefanwallin.fi/

 

04 Satakunnan vaalipiiri

Kansallinen Kokoomus r.p., ruotsiksi Samlingspartiet r.p.

* Kari Kähkönen, (95), http://karikahkonen.fi/

* Matias Marttinen, (97), http://www.matiasmarttinen.fi/

Suomen Keskusta r.p., ruotsiksi Centern i Finland r.p.

* Tapio Huhtanen, (25), http://www.tapiohuhtanen.com/

05 Ahvenanmaan maakunnan vaalipiiri

 

06 Hämeen vaalipiiri

Kansallinen Kokoomus r.p., ruotsiksi Samlingspartiet r.p.

* Pekka Romo, (17), http://pekkaromo.fi/

Suomen Keskusta r.p., ruotsiksi Centern i Finland r.p.

* Juha Rehula, (73), http://www.juharehula.fi/

 

07 Pirkanmaan vaalipiiri

Kansallinen Kokoomus r.p., ruotsiksi Samlingspartiet r.p.

* Aleksi Jäntti, (102), http://aleksijantti.fi/

* Seppo Parkkila, (112), http://www.seppoparkkila.fi/

* Kimmo Sasi, (113), www.kimmosasi.net

Suomen Kristillisdemokraatit (KD) – Kristdemokraterna i Finland (KD) r.p.

* Timo Keskinen, (8), http://www.timokeskinen.fi/

 

08 Kaakkois-Suomen vaalipiiri

Kansallinen Kokoomus r.p., ruotsiksi Samlingspartiet r.p.

*Jari Larikka, (28), http://jarilarikka.fi/

* Tuomas Telkkä, (30), http://tuomastelkka.fi/

Perussuomalaiset r.p., Sannfinländarna r.p.

* Pekka Korpivaara, (110), http://www.pekkakorpivaara.fi/

Suomen Keskusta r.p., ruotsiksi Centern i Finland r.p.

* Jari Leppä, (6), http://www.jarileppa.fi/

* Antti Pakkanen, (7), http://www.anttipakkanen.com/

Suomen Sosialidemokraattinen Puolue – Finlands Socialdemokratiska Parti r.p.

* Mikko Valtonen, (91), http://mikkovaltonen.fi/

 

09 Savo-Karjalan vaalipiiri

Kansallinen Kokoomus r.p., ruotsiksi Samlingspartiet r.p.

* Markku Eestilä, (110), http://www.eestila.fi/

Suomen Keskusta r.p., ruotsiksi Centern i Finland r.p.

* Seppo Kääriäinen, (92), http://seppokaariainen.com/

* Eero Reijonen, (98), http://www.eeroreijonen.net/

* Markku Rossi, (99), http://www.markkurossi.net/

 

10 Vaasan vaalipiiri

Kansallinen Kokoomus r.p., ruotsiksi Samlingspartiet r.p.

* Salonen Harri, (107), http://www.harrisalonen.fi/

Suomen Keskusta r.p., ruotsiksi Centern i Finland r.p.

* Seppo Pirttikoski, (152), http://www.seppopirttikoski.fi/

 

11 Keski-Suomen vaalipiiri

Kansallinen Kokoomus r.p., ruotsiksi Samlingspartiet r.p.

* Mikael Palola, (41), http://www.mikaelpalola.fi/

Itsenäisyyspuolue r.p., Självständighetspartiet r.p.

* Mikko Vapa, (125),

 

12 Oulun vaalipiiri

Kansallinen Kokoomus r.p., ruotsiksi Samlingspartiet r.p.

* Juha Hänninen, (99), http://juhahanninen.fi/

* Eero Suutari, (110), eerosuutari.fi

Suomen Keskusta r.p., ruotsiksi Centern i Finland r.p.

* Marisanna Jarva, (62), http://www.marisanna.fi/

* Juha Sipilä, (75), http://www.juhasipila.fi/

* Jarmo Vuolteenaho, (79), http://www.jarmovuolteenaho.fi/

Svenska folkpartiet i Finland r.p., Suomen ruotsalainen
kansanpuolue r.p.

* Robert Brantberg, (80), http://brantberg.fi/

 

13 Lapin vaalipiiri

Kansallinen Kokoomus r.p., ruotsiksi Samlingspartiet r.p.

* Heikki Autto, (63), http://www.heikkiautto.fi/

Perussuomalaiset r.p., Sannfinländarna r.p.

* Matti Torvinen (46), https://vaalit.perussuomalaiset.fi/ehdokkaat/matti-torvinen

Suomen Keskusta r.p., ruotsiksi Centern i Finland r.p.

* Janne Seurujärvi, (88), http://www.seurujarvi.fi/

Itsenäisyyspuolue r.p., Självständighetspartiet r.p.

* Marko Vapa, (101),