Eduskuntavaalit 2019

maaliskuu 25, 2019

Eduskuntavaalit järjestetään sunnuntaina 14.4.2019. Liitto julkaisee sivuillaan listauksen liiton jäsenistä, jotka ovat ehdolla vaaleissa. Ehdokkaina on jopa 40 RUL:n jäsentä. Lista päivittyy uusien ilmoitusten myötä. Ehdolla olevat liiton jäsenet voivat ilmoittaa oman ehdokkuutensa liiton järjestösihteerille Susanna Takamaalle sähköpostitse jarjesto(at)rul.fi.

Toivottavasti mahdollisimman moni käy äänestämässä. Onnea kaikille vaalityöhön.

Suomen Reserviupseerilitton jäsenistä ainakin seuraavat henkilöt ovat ehdolla kevään 2019 eduskuntavaaleissa (suluissa ehdokasnumero):

 

01 HELSINGIN VAALIPIIRI

Piraattipuolue
Martin-Éric Racine (68), https://piraattipuolue.fi/ihmiset/martin-eric-racine/

Vihreät
Atte Harjanne (28), http://www.facebook.com/attevaalit

RKP
Kari Salmi (196), https://www.facebook.com/karitapanisalmi

Kansallinen Kokoomus
Atte Kaleva (204), http://www.attekaleva.fi/

 

02 UUDENMAAN VAALIPIIRI

Seitsemän Tähden Liike r.p.
Raimo Hynynen (5), https://www.facebook.com/raimo.hynynen.5
Hannu L. Suominen (24), http://www.hannulsuominen.fi/

RKP
Anders Adlercreutz (250), andersadlercreutz.fi

Kansallinen Kokoomus
Petri Graeffe (143), https://www.petrigraeffe.fi/
Eero Lehti (155), http://www.eerolehti.fi/
Kimmo Oila (159), http://www.oila.fi/
Henrik Vuornos (177), https://www.henrikvuornos.fi/

Suomen Keskusta
Eerikki Viljanen (141), https://www.eerikki.fi/

Perussuomalaiset
Teemu Lahtinen (56), https://teemulahtinen.fi

Vihreät
Petteri Räty (432), https://ehdokas.petteriraty.eu/

Liike Nyt
Ismo Nöjd (483), www.ismonyt.fi

 

03 VARSINAIS-SUOMEN VAALIPIIRI

RKP
Markus Blomquist (4), https://riksdagsval.sfp.fi/fi/ehdokkaat/blomquist-markus/

Suomen Keskusta
Esko Kiviranta (71), http://www.eskokiviranta.fi/

Kansallinen Kokoomus
Veli-Pekka Nurmi (134), https://www.vpnurmi.fi/
Ville Valkonen (142), http://villevalkonen.fi

 

04 SATAKUNNAN VAALIPIIRI

Suomen Keskusta
Veli-Pekka Suni (12), http://www.vpsuni.fi
Mikko Uusitalo (14), http://mikkouusitalo.fi/

Kansallinen Kokoomus
Jouni Lehtimäki (81), https://www.jounilehtimaki.fi/
Matias Marttinen (82), http://www.matiasmarttinen.fi

 

05 AHVENANMAAN MAAKUNNAN VAALIPIIRI

 

06 HÄMEEN VAALIPIIRI

Suomen Keskusta
Timo Kaunisto (57), http://www.timokaunisto.fi/

Kansallinen Kokoomus
Marko Ahtiainen (2), http://www.markoahtiainen.com/
Kalle Virtanen (14), http://www.kallevirtanen.fi/

 

07 PIRKANMAAN VAALIPIIRI

Liike Nyt
Tuomas Hannula (238), http://www.facebook.com/TuomasHannulaEduskuntaan

Kansallinen Kokoomus
Jari Kinnunen (29), https://kinnusenjari.fi/
Ari Rautakorpi (36), https://arirautakorpi.fi/

 

08 KAAKKOIS-SUOMEN VAALIPIIRI

Kansallinen Kokoomus
Vesa Huuskonen (39), http://www.vesahuuskonen.fi/
Ding Ma (44), http://www.dingma.fi/

Kokoomus – RKP
Jari Elomaa (37), https://www.jarielomaa.fi/

Vihreät
Aleksi Laine (30), http://www.aleksilaine.fi/

SDP
Kalle Huikko (137), https://kallehuikko.fi/

Suomen Keskusta
Matias Hilden (156), https://matiashilden.fi/

 

09 SAVO-KARJALAN VAALIPIIRI

Perussuomalaiset
Samuli Voutila (97), http://www.samulivoutila.fi/

Kansallinen Kokoomus
Markku Eestilä (22), http://www.eestila.fi
Arttu Pöyhönen (33), http://arttupoyhonen.fi

 

10 VAASAN VAALIPIIRI

Kristillisdemokraatit
Leo Byskata (120), https://www.facebook.com/ByskataLeo/

Perussuomalaiset
Juha Mäenpää (14), http://perusjuha.fi/

Sininen tulevaisuus
Reijo Hongisto (25), http://www.reijohongisto.fi

 

11 KESKI-SUOMEN VAALIPIIRI

 

12 OULUN VAALIPIIRI

Suomen Keskusta
Marisanna Jarva (103), http://www.marisanna.fi/

 

13 LAPIN VAALIPIIRI

Seitsemän Tähden Liike r.p.
Marko Vapa (75), http://www.markovapa.fi/

Kansallinen Kokoomus
Heikki Autto (91), http://www.heikkiautto.fi/fi/Heikki