Suomen Reserviupseeriliitto viettää 17. toukokuuta 2026 perustamisensa 95-vuotispäivää. Vuonna 1931 perustettu liitto on kasvanut vuosikymmenten aikana yhdeksi Suomen keskeisimmistä vapaaehtoisen maanpuolustuksen järjestöistä ja merkittäväksi reserviupseeritoiminnan kehittäjäksi.
Juhlavuoden kunniaksi Suomen Reserviupseeriliitto on kutsunut majuri Jorma Kallion liiton kunniajäseneksi. Päätös tehtiin liittovaltuuston kokouksessa liittohallituksen esityksestä.
RUL:n sääntöjen mukaan liittovaltuusto voi kutsua liiton kunniapuheenjohtajaksi tai kunniajäseneksi henkilön, joka on huomattavalla tavalla edistänyt liiton tarkoitusperiä. Liiton historian aikana sillä on ollut yksi kunniapuheenjohtaja – marsalkka Carl Gustaf Emil Mannerheim – sekä nyt kaikkiaan 22 kunniajäsentä.
Kunniajäsenyyksiä tarkastellaan vakiintuneen käytännön mukaisesti noin viiden vuoden välein. Edelliset kunniajäsenet kutsuttiin vuonna 2021.
Majuri Jorma Kallio on tehnyt pitkäjänteistä ja laaja-alaista työtä reserviupseeritoiminnan sekä vapaaehtoisen maanpuolustuksen hyväksi niin paikallisella, alueellisella kuin valtakunnallisella tasolla. Hän on vaikuttanut aktiivisesti muun muassa Lapuan Reserviupseerikerhossa, Etelä-Pohjanmaan Reserviupseeripiirissä sekä Suomen Reserviupseeriliitossa, jossa hän toimi liiton valtuuston puheenjohtajana vuosina 2012–2016.
Kallio on ollut mukana myös useissa maanpuolustuksen yhteistyöelimissä ja tukiorganisaatioissa, kuten Suomen Reserviupseerien tukisäätiössä sekä Maanpuolustustiedotuksen suunnittelukunnassa.
Jorma Kallio on tehnyt pitkän uran Lapuan kristillisen opiston talouspäällikkönä, josta hän siirtyi valtakunnallisesti toimivan Kirkkopalvelujen ylläpitämän Seurakuntaopiston (nyt STEP-koulutus) kehityspäälliköksi. Kallion toimintaan on keskisesti liittynyt koulutuksen ja sivistyksen edunvalvontatyö ja vaikuttaminen. Hän on istunut mm. EK:n Sivistystyönantajien, Yksityisten ammatillisten oppilaitosten liiton sekä Suomen Kansanopistoyhdistyksen hallituksissa. Kallio toimii edelleen oppilaitosjohdon kouluttajana sekä vertaisvalmentajana.
Kunniajäseneksi kutsuttu Jorma Kallio korostaa reserviupseeritoiminnassa vastuullisuutta ja kokonaisvaltaista sitoutumista. Hänen mukaansa hyvä reserviupseerisuus rakentuu maanpuolustustoiminnan sekä perhe- ja työelämän tasapainosta.
– Hyvä reserviupseerisuus muodostuu maanpuolustustoiminnan sekä perhe- ja työelämän hyvästä kombinaatiosta. Molempien hyvä hoitaminen kuuluu upseerin eettisiin arvoihin, Kallio sanoo.
Hän pitää reserviupseerikoulutusta myös merkittävänä johtajuuden kouluna.
– Olemme upseereina saaneet erinomaisen johtamiskoulutuksen. Osaamisen käyttäminen työelämässä ja johtamistaitojen jatkuva kehittäminen ovat reserviupseereille jopa velvollisuus. Samalla koen, että yhteiskunnallinen tehtävämme yksilöinäkin on pitää huolta maanpuolustushengen vaalimisesta sekä moniasteisesta varautumisesta. Parhaiten se toteutuu vapaaehtoisen maanpuolustustoiminnan kautta.
95 vuotta reserviupseeritoimintaa
Reserviupseeriliitto perustettiin 17.5.1931 vahvistamaan suomalaista maanpuolustustahtoa, reserviupseerikoulutusta ja vapaaehtoista maanpuolustustyötä. Liiton toiminta on kulkenut mukana suomalaisen yhteiskunnan ja maanpuolustuksen kehityksessä läpi sotavuosien, jälleenrakennuksen, kylmän sodan ajan sekä nykyisen kokonaisturvallisuuden aikakauden.
95 vuoden aikana liitto on ollut rakentamassa vahvaa reserviupseeriperinnettä ja kehittämässä reserviläisten koulutus-, kilpailu- ja harrastustoimintaa koko Suomessa. Tänä päivänä liitto kokoaa yhteen reserviupseeriyhdistyksiä eri puolilta maata ja toimii keskeisenä vapaaehtoisen maanpuolustuksen vaikuttajana yhteistyössä Puolustusvoimien ja muiden maanpuolustusjärjestöjen kanssa.
Lue lisää: Reserviupseeriliiton historia
Kirjaudu sisään
Tästä piiri- ja yhdistyssivujen hallintaan. Jäsenrekisteri löytyy Maanpuolustusrekisteristä (yhdistyksille).