Järjestyksessään jo 21. Salpavaellus patikoidaan Virolahdella, Miehikkälässä, Luumäellä ja Lappeenrannassa 27. – 29.6.2014. Salpalinja on noin 1200 kilometrin mittainen, massiivinen puolustuslinja, joka rakennettiin vuosina 1940 – 1941 ja 1944 Suomen itärajan puolustamiseksi. Kyseessä on itsenäisen Suomen mittavin rakennustyö.
Salpavaelluksella tutustutaan jalan Salpalinjan kaakkoisiin osiin. Valittavana on kolme eri reittiä:
* 28.6. alkava Kevyt korsukierros (jalan kuljettava kokonaismatka 12 km)
* 28.6. alkava Operaatio Para Bellum (22 km) sekä
* 27.6. alkava YH:sta Salpalinjaan (26 km).
Reitit kulkevat pitkin Salpalinjaa, jonka kohteisiin tutustutaan asiantuntevien oppaiden kera. Maastossa liikutaan pikkuryhmissä verkkaista vauhtia, joten fyysisesti reitit eivät ole liian vaativia. Salpavaellus -pakettiin kuuluu ylöspito kenttäolosuhteissa.
Salpavaelluksen järjestelyvastuu on Virolahden ja Miehikkälän resserviupseerikerholla ja muilla alueen reserviupseeri- ja reserviläisyhdistyksillä.
Suomen Reserviupseeriliitto on vuoden 2014 Salpavaelluksen suojelija. Liiton puheenjohtaja Mikko Halkilahti ottaa oman jotossuorituksensa jälkeen jotostelijat vastaan sunnuntaina 29.6. ennen kaikille avointa maanpuolustusjuhlaa.
Lisätietoja ja ilmoittautumiset Salpavaellukseen: https://www.salpavaellus.net/
Kirjaudu sisään
Tästä piiri- ja yhdistyssivujen hallintaan. Jäsenrekisteri löytyy Maanpuolustusrekisteristä (yhdistyksille).