Poliisin ampuma-asekouluttajien koulutus alkaa jo kesäkuussa

Ampuma-aselain muuttuneet säännökset tulevat voimaan maanantaina 13.6.2011. Muutettujen säännösten mukaan käsiaseen hankkimisluvan myöntämisen edellytyksenä ampumaurheilu tai -harrastusperusteella on se, että hankkimisluvan hakija esittää yhdistyslain 4 §:n mukaisen yhdistyksen asettaman ampuma-asekouluttajan antaman todistuksen kaksi vuotta kestäneestä aktiivisesta ampumaurheiluharrastuksestaan. RUL tukee  omien jäsentensä koulutusta.

Poliisi myöntää yhdistyslain 4 §:n mukaisten yhdistysten asettamille ampuma-asekouluttajille ampuma-asekouluttajahyväksynnän. Ampuma-asekouluttajahyväksynnän myöntämisen edellytyksenä on mm. se, että hyväksyttäväksi haettava on suorittanut hyväksytysti poliisin järjestämän ampuma-asekouluttajakoulutuksen.

Poliisihallitus järjestää ampuma-asekouluttajakoulutustilaisuuksia kesällä 2011 seuraavilla paikkakunnilla:

• Helsinki 20.6.2011, Helsingin poliisilaitos, Malmin poliisiasema, Viljatie 2, 00700 Helsinki
• Oulu 23.6.2011, Oikeus- ja poliisitalo, Rata-aukio 2, 90100 Oulu
• Mikkeli 7.7.2011, Mikkelin musiikkiopiston auditorio, Maaherrankatu 10, 50100 Mikkeli
• Vaasa 27.7.2011, Pohjanmaan poliisilaitoksen Vaasan pääpoliisiasema, Korsholmanpuistikko 45, 65100 Vaasa
• Turku 12.8.2011, Varsinais-Suomen poliisilaitoksen Turun pääpoliisiaseman auditorio, Eerikinkatu 40 – 42, 20100 Turku.

Ennakkoilmoittautuminen koulutustilaisuuksiin on toimitettava Poliisihallituksen asehallinnon virkasähköpostilaatikkoon asehallinto@poliisi.fi viimeistään viikkoa ennen tilaisuuden alkua, kuitenkin niin, että Helsingissä 20.6. järjestettävään tilaisuuteen viimeistään 17.6. ja Oulussa 23.6. järjestettävään tilaisuuteen viimeistään 21.6.2011.

Koulutukseen osallistujien täytyy ennen koulutusta käydä maksamassa jonkin poliisilaitoksen lupatoimistoon ampuma-asekouluttajakoulutuksen suoritemaksu 29 euroa (sisäasiainministeriön asetus 10.6.2011).

Koulutuspaikat täytetään ilmoittautumisjärjestyksessä. Koulutuspaikkoja on Helsingissä 110 kpl, Oulussa 50 kpl, Turussa 100 kpl, Vaasassa 80 kpl ja Mikkelissä 150 kpl. Koska koulutuspaikkoja on rajoitetusti, saman yhteisön edustajina voidaan kuhunkin koulutustilaisuuteen ottaa enintään kaksi henkilöä.

Koulutukseen osallistujan on todistettava henkilöllisyytensä ja esitettävä kuitti suoritetusta suoritemaksusta koulutuspaikalla ennen koulutuksen alkamista.

Poliisihallituksen tiedote asiasta löytyy netistä: http://www.poliisi.fi/newslist/pbic/2011061002hallitus1

Tarvittavat suostumuskaavakkeet (mm. Suostumus ampuma-asekouluttajaksi sekä Hakemus ja päätös yhdistyslain 4 §:n mukaisen yhdistyksen ampuma-asekouluttajan hyväksynnästä), todistusmallit jne löytyvät osoitteesta: http://www.poliisihallitus.fi/poliisi/hallitus/home.nsf/pages/61A2D69AF31F74AAC22576DB004AB16F?opendocument

RUL tukee yhdistyksiä

Reserviupseerikerhot ja –piirit ovat pääsääntöisesti yhdistyslain mukaisia ampumaseuroja, joten on tärkeää, että mahdollisimman moneen yhdistykseen saadaan poliisin hyväksymä ampuma-asekouluttaja. RUL kannustaa yhdistyksiä lähettämään kokeneita ja sopivia ampujia poliisin järjestämään koulutukseen.

Ensimmäiset koulutustapahtumat järjestetään vielä kesäkuun aikana Helsingissä ja Oulussa, joten yhdistyksiltä vaaditaan nopeita toimenpiteitä asiassa.

Liitto tukee yhdistyksiä maksamalla jälkikäteen edellä mainitun suoritusmaksun jäsenyhdistyksen nimeämille henkilöille (max 2 / yhdistys) sekä korvaa myös pitkämatkalaisten matkakustannuksia. Liiton toimisto vastaa mielellään asiaan liittyviin kysymyksiin.