Liittohallitus

Liiton lakimääräisenä edustajana toimii ja liiton käytännöllistä toimintaa johtaa liittohallitus, jonka liittovaltuusto valitsee vuodeksi kerrallaan. Liittohallitukseen kuuluu puheenjohtaja, kaksi varapuheenjohtajaa sekä 20 jäsentä, jotka edustavat reserviupseeripiirejä. Liittohallitus kokoontuu 4 – 6 kertaa vuodessa.

Liittohallitus 2020

PUHEENJOHTAJISTO

Puheenjohtaja

Toimitusjohtaja, ylil Aaro Mäkelä
Helsinki
aaro.makela@rul.fi

I Varapuheenjohtaja

Yhteyspäällikkö, kapt Veli-Matti Kesälahti
Imatra
veli-matti.kesalahti@rul.fi

II Varapuheenjohtaja

Toimitusjohtaja, ltn Tuomas Kuusivaara
Valkeakoski
tuomas.kuusivaara@rul.fi

Liittohallitus 2020
Kuva: Susanna Takamaa/Suomen Reserviupseeriliitto

JÄSENET

Etelä-Häme
Ltn Matti Vainio
Janakkala
matti@mattivaino.net

Etelä-Karjala
Aluepäällikkö, kapt Esa Forsblom
Lappeenranta
esa.forsblom@auser.fi

Etelä-Pohjanmaa
Luokanopettaja, kapt Tuomas Taivalmaa
Ilmajoki
tuomas.taivalmaa@kurikka.fi

Helsinki
Sijoitusjohtaja, maj Matti Riikonen
Helsinki
puheenjohtaja@hrup.fi

Kainuu
Yrittäjä, ylil Risto Haverinen
Kajaani
risto.haverinen@suomi24.fi

Keski-Pohjanmaa
Yritysasiamies, maj Jari Myllymäki
Kokkola
jari.myllymaki@op.fi

Keski-Suomi
Projektipäällikkö, ylil Mika Pakkanen
Jyväskylä
mika.pakkanen@elisanet.fi

Kymenlaakso
Tuotantopäällikkö, kapt Pekka Mertakorpi
Kausala
pekkamertakorpi@gmail.com

Lappi
Palvelujohtaja, kapt Tero Hyttinen
Ylitornio
tero-hyttinen@hotmail.com

Opiskelijat
Ltn Taneli Laukkanen
Kuopio
taneli.laukkanen@outlook.com

Pirkanmaa
Toimitusjohtaja, kapt Mikko Hörkkö
Tampere
mikko@horkko.fi

Pohjois-Karjala
Toiminnanjohtaja, kapt Jussi Hirvonen
Liperi
jussi.hirvonen@suomi24.fi

Pohjois-Pohjanmaa
Yhteistyökoordinaattori, ylil Sampo Puoskari
Raahe
spuoskari@gmail.com

Pohjois-Savo
Toimitusjohtaja, kapt Erkki Saarijärvi
Lapinlahti
erkki.saarijarvi@vesieko.fi

Päijät-Häme
Yrittäjä, maj Juha Tarnanen
Lahti
juha.tarnanen@gmail.com

Satakunta
Toimitusjohtaja, ltn Petri Ranta
Ulvila
petrir@gmail.com

Suur-Savo
Järjestelmäpäällikkö, ylil Jussi Saarinen
Mikkeli
jussi.saarinen@kotimaisetyrtit.fi

Uusimaa
Insinööri, ylil Tatu Häkkinen
Nurmijärvi
tatu.hakkinen@kolumbus.fi

Vaasa
Metsäasiakasvastaava, kapt Rodney Strandvall
Jakobstad
rodney.strandvall@upm.com

Varsinais-Suomi
Tietoturvapäällikkö, ltn Johannes Kossila
Turku
johannes.kossila@suomi24.fi