Liittovaltuusto

Liittokokouksien välillä liiton ylintä päätösvaltaa käyttää liittovaltuusto, joka valitsee kalenterivuoden mittaiseksi toimikaudeksi itselleen puheenjohtajan ja varapuheenjohtajan sekä koko liitolle liittohallituksen ja 1. ja 2. varapuheenjohtajat. Liittovaltuusto päättää liiton seuraavan vuoden toimintasuunnitelmasta ja talousarviosta sekä hyväksyy edellisen vuoden toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen. Liittovaltuusto kokoontuu yleensä kaksi kertaa vuodessa.

Nykyinen liittovaltuusto valittiin tehtäväänsä Turun liittokokouksessa 16.11.2019. Valtuuston toimikausi kestää seuraavaan liittokokoukseen saakka.

Liittovaltuuston puheenjohtajat:

Liittovaltuuston puheenjohtaja ja varapuheenjohtaja valitaan uuden liittovaltuuston ensimmäisessä kokouksessa lauantaina 14.12.2019.

 

Jäsenet:

(Henkilökohtainen varajäsen suluissa)

Etelä-Häme

maj Antti Koskimäki, Kormu
(kapt Ilpo Heporauta, Hämeenlinna)

maj Jukka Yrjölä, Akaa
(ltn Timo Mörsky, Hämeenlinna)

Etelä-Karjala

kapt Mika Kainusalmi, Savitaipale
(ltn Simo Siitonen, Rautjärvi)

Etelä-Pohjanmaa

kapt Marko Kaappola, Seinäjoki
(ltn Jussi Harjunpää, Seinäjoki)

maj Jukka Sysilampi, Seinäjoki
(kapt Sami Kuntola, Kurikka)

Helsinki

komkapt Timo Niiranen, Helsinki
(ltn Sampo Saarenpää, Helsinki)

maj Jyri Vilamo, Helsinki
(vänr Pekka Suominen, Helsinki)

ltn Toni Selin, Helsinki
(ltn Toivo Haimi, Helsinki)

maj Jukka Rusila, Espoo
(vänr Tuomas Hauvala, Helsinki)

Kainuu

kapt Terho Pelli, Hyrynsalmi
(kapt Martti Minkkinen, Kajaani)

Keski-Pohjanmaa

kapt Seppo Ruotoistenmäki, Pyhäsalmi
(ylil Sami Salmu, Kalajoki)

Keski-Suomi

ylil Jarmo Siltanen, Jyskä
(ylil Tero Tamminen, Saarijärvi)

ylil Arttu Takala, Jyväskylä
(ylil Kai Jörgensen, Palokka)

Kymenlaakso

kapt Taisto Puustelli, Paijärvi
(maj Heikki Marjomaa, Hamina)

maj Juha Tompuri, Myllykoski
(kapt Janne Puonti, Kotka)

Lappi

ltn Tomi Tuominen, Rovaniemi
(ltn Matti Pinola, Muonio)

Opiskelijat

vänr Jari Rantala, Vaasa
(vänr Jenny Merimaa, Helsinki)

ltn Lauri Haapasalo, Rovaniemi
(ltn Kai Kaksonen, Helsinki)

ylil Arto Aniluoto, Helsinki
(ltn Aleksi Elovaara, Turku)

Pirkanmaa

kapt Hannu Jokinen, Tampere
(maj Hannu Komppa, Vuorentausta)

kapt Mikko Ritakallio, Tampere
(ylil Markku Kinnanen, Sastamala)

ylil Antti Laalahti, Tampere
(kapt Jussi Järvinen, Nokia)

Pohjois-Karjala

ylil Aki Hankilanoja, Joensuu
(ylil Mika Tukiainen, Joensuu)

Pohjois-Pohjanmaa

ylil Timo Uusimäki, Nivala
(kapt Veijo Kosola, Oulunsalo)

kapt Jari Oikarainen, Kuusamo
(kapt Jari Hentilä, Kuusamo)

Pohjois-Savo

maj Jukka Korhonen, Kuopio
(maj Jari Mustonen, Iisalmi)

kapt Seppo Ryhänen, Lapinlahti
(ylil Pasi Huuskonen, Toivala)

Päijät-Häme

ltn Elisa Suutari, Myllyoja
(kapt Heikki Vahto, Vääksy)

Satakunta

maj Ravo Sarmet, Rauma
(ylil Janne Tiuttu, Ulvila)

ylil Eemeli Lappalainen, Pori
(ylil Arto Ahokas, Pori)

Suur-Savo

kapt Jan-Aulis Hiltunen, Mikkeli
(ylil Mika Paasonen, Mäntyharju)

Uusimaa

maj Markus Lassheikki, Kirkkonummi
(kapt Seppo Vahasalo, Kirkkonummi)

ylil Aku Lindström, Järvenpää
(komkapt Ari Ranto, Klaukkala)

maj Kari Vahala, Porvoo
(maj Hannu Nikkanen, Myrskylä)

Vaasa

maj Seppo Hautala, Vaasa
(ylil Risto Rouhiainen, Kankaanpää)

Varsinais-Suomi

kapt Anssi Heikkilä, Naantali
(kapt Mikko Kuusisto, Ilmarinen)

ylil Juha-Pekka Sainio, Lemu
(maj Antti Schrey, Turku)

kapt Kari Mahlberg, Vaskio
(ylil Timo Teinilä, Vaskio)

Lisäpaikat

ylil Pamela Weckman, Loviisa
(ylil Peter Norrgård, Vaasa)

vänr Sanna Sarvijärvi, Tampere
(vänr Satu Linnaranta, Hirvilahti)

ltn Axi Holmström, Helsinki
(ylil Jussi Muranen, Kangasala)

vänr Kalle Välimäki, Rovaniemi
(kapt Ilkka Jaakkola, Lahti)

maj Petri Kukkonen, Lappeenranta
(maj Sakari Väliahde, Helsinki)