Liittovaltuusto

Liittokokouksien välillä liiton ylintä päätösvaltaa käyttää liittovaltuusto, joka valitsee kalenterivuoden mittaiseksi toimikaudeksi itselleen puheenjohtajan ja varapuheenjohtajan sekä koko liitolle liittohallituksen ja 1. ja 2. varapuheenjohtajat. Liittovaltuusto päättää liiton seuraavan vuoden toimintasuunnitelmasta ja talousarviosta sekä hyväksyy edellisen vuoden toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen. Liittovaltuusto kokoontuu yleensä kaksi kertaa vuodessa. Nykyinen liittovaltuusto valittiin tehtäväänsä Lappeenrannan liittokokouksessa 19.11.2016. Valtuuston toimikausi kestää seuraavaan liittokokoukseen saakka.

Liittovaltuuston puheenjohtajat:

Puheenjohtaja

Markus Lassheikki, Kirkkonummi

Lassheikki_Markus

Maj (res) Markus Lassheikki, Kirkkonummi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Marku Lassheikin maanpuolustus-cv)

Varapuheenjohtaja

Kapt Jyri Vilamo, Helsinki

Jyri Vilamo, kapt (res), Helsinki

Jyri Vilamo, kapt (res), Helsinki

 

 

 

 

(Jyri Vilamon maanpuolustus-cv)

 

 

 

 

Jäsenet

(Henkilökohtainen varajäsen suluissa)

Etelä-Häme

maj Antti Koskimäki, Kormu

(kapt Reijo Toivonen, Hämeenlinna)

maj Jukka Yrjölä, Toijala

(kapt Ilpo Heporauta, Hämeenlinna)

Etelä-Karjala

kapt Mika Kainusalmi, Savitaipale

(vänr Simo Siitonen, Rautjärvi)

Etelä-Pohjanmaa

kapt Tuomas Taivalmaa, Ilmajoki

(kapt Marko Mäki-Könnö, Kauhajoki)

maj Jukka Sysilampi, Seinäjoki

(ltn Jussi Harjunpää, Seinäjoki)

Helsinki

maj Timo Niiranen, Helsinki

(ltn Seppo Kulmala, Järvenpää)

kapt Jyri Vilamo, Helsinki

(kapt Antti Kokkola, Helsinki)

ltn Sampo Saarenpää, Helsinki

(ltn Toni Selin, Helsinki)

maj Jukka Rusila, Espoo

(kapt Pekka Rintala, Helsinki)

Kainuu

kapt Terho Pelli, Hyrynsalmi

(ltn Seppo Korpivuoma, Kuhmo)

Keski-Pohjanmaa

ylil Seppo Ruotoistenmäki, Pyhäsalmi

(ltn Sami Salmu, Kalajoki)

Keski-Suomi

maj Kari Hämäläinen, Viitasaari

(ylil Tero Tamminen, Saarijärvi)

ylil Arttu Takala, Jyväskylä

(ylil Kai Jörgensen, Palokka)

Kymenlaakso

kapt Taisto Puustelli, Paijärvi

(maj Heikki Marjomaa, Hamina)

kapt Juha Tompuri, Myllykoski

(kapt Janne Puonti, Kotka)

Lappi

kapt Timo Alaräisänen, Kemijärvi

(ltn Tomi Tuominen, Rovaniemi)

Opiskelijat

alil Kai-Verneri Kaksonen, Helsinki

(vänr Jenny Merimaa, Helsinki)

alil Miia Kivilä, Tampere

(ylil Arto Aniluoto, Helsinki)

Pirkanmaa

maj Jorma Suonio, Kangasala

(maj Hannu Komppa, Vuorentausta)

ylil Mikko Ritakallio, Tampere

(ltn Jussi Pohjala, Orivesi)

kapt Hannu Jokinen, Nokia

(ylil Markku Kinnanen, Sastamala)

Pohjois-Karjala

kapt  Jussi Hirvonen, Liperi

(kapt Jyrki Huusko, Joensuu)

Pohjois-Pohjanmaa

maj Markku Holopainen, Oulu

(ylil Petteri Närä, Oulu)

ylil Jari Oikarainen, Kuusamo

kapt Jari Hentilä, Kuusamo)

Pohjois-Savo

maj Jukka Korhonen, Kuopio

(ylil Marko Karvonen, Kuopio)

kapt Seppo Ryhänen, Lapinlahti

(ylil Kimmo Varis, Iisalmi)

Päijät-Häme

maj Jukka Anttonen, Lahti

(kapt Heikki Vahto, Vääksy)

Satakunta

kapt Ravo Sarmet, Rauma

(maj Jorma Välke, Pori)

ylil Arto Ahokas, Pori

(ylil Janne Tiuttu, Ulvila)

Suur-Savo

kapt Jan-Aulis Hiltunen, Mikkeli

(ylil Mika Paasonen, Mäntyharju)

Uusimaa

maj Markus Lassheikki, Kirkkonummi

(kapt Seppo Vahasalo, Kirkkonummi)

ylil Aku Lindström, Järvenpää

(ylil Tatu Häkkinen, Nurmijärvi)

ylil Pamela Weckman, Loviisa

(maj Kari Vahala, Porvoo)

Vaasa

kapt Matti Ranta, Pietarsaari

Varsinais-Suomi

kapt Anssi Heikkilä, Naantali

(ylil Mikko Hautala, Turku)

ylil Juha Lehtonen, Naantali

(ylil Juha-Pekka Sainio, Masku)

kapt Tapio Turunen, Salo

(kapt Ari Leino, Halikko)

Lisäpaikat

ltn  Risto Haverinen, Kajaani

(kapt Seppo Kulju, Kajaani)

vänr Varpu Kattainen, Kuopio

(ltn  Johannes Kossila, Lieto)

ylil Anders Kjellman, Parainen

(ylil Martin Glantz, Helsinki)

vänr Taneli Laukkanen, Oulu

(maj Sakari Väliahde, Helsinki)

kapt Ilkka Jaakkola, Lahti

(ltn Markku Ahponen, Helsinki)