Information på svenska hittar du här.
Tulta toukokuussa! on koko toukokuun 2026 käynnissä oleva kilpailu, jonka aikana paikallisia reserviupseeriyhdistyksiä ja reserviläisyhdistyksiä kannustetaan järjestämään jäsenistölleen ampumatilaisuuksia.
Kilpailu järjestetään yhteistyössä Suomen Reserviupseeriliiton ja Reserviläisliiton kesken jo neljättä kertaa.
Jokaista reserviläistä kannustetaan suorittamaan mahdollisimman monta, mutta vähintään yksi kymmenen laukauksen ampumasarja toukokuun aikana. Jokaisesta päivästä, jolloin on ampunut vähintään kymmenen laukausta, saa suoritusmerkinnän oman yhdistyksensä kokonaissuoritusmäärään. Eko- ja ilma-aseilla suoritetut ammunnat lasketaan myös Tulta toukokuussa! -suorituksiin.
Ampumasuoritukset kirjataan sähköiselle lomakkeelle. Lomake aukeaa uudessa ikkunassa.
TULTA TOUKOKUUSSA! KIRJAUKSILLE TULEE LINKKI TÄHÄN, VÄHÄN MYÖHEMMIN..
Viime vuonna haasteen aikana ammuttiin noin 1,2 miljoonaa laukausta. Vuonna 2024 ammuttiin 980 000 laukausta.
Lahjakorttien ja tuotepalkintojen arvonta
Kaikkien haastetapahtumaan osallistuneiden kesken arvotaan lahjakortteja sekä RES- ja RUL-tuotepalkintoja.
Reserviupseeriliiton jäsenten kesken arvotaan 3 x 100 euron arvoisia Varustelekan lahjakortteja sekä 7 x Reserviupseeriliiton tuotepalkintoja. Reserviläisliitto suorittaa vastaavanlaisen arvonnan omien jäsentensä kesken.
Piirien ja yhdistysten suoritusperusteiset kannustintuet
Reserviupseeriliiton piirejä ja yhdistyksiä kannustetaan ottamaan aktiivisesti osaa haastetapahtumaan ja mahdollisuuksien mukaan järjestämään ammuntatilaisuuksia.
Reserviupseeriliitto palkitsee aktiivisimpia piirejä ja yhdistyksiä viidessä eri sarjassa. Piirin/yhdistyksen suoritukset suhteutetaan piirin tai yhdistyksen jäsenmäärään.
Piirisarjoja on kaksi:
Yhdistyssarjoja on kolme:
Kaikkien sarjojen kolme aktiivisinta piiriä/yhdistystä palkitaan seuraavasti:
Kirjaudu sisään
Tästä piiri- ja yhdistyssivujen hallintaan. Jäsenrekisteri löytyy Maanpuolustusrekisteristä (yhdistyksille).