Vuoden maanpuolustusteko -tunnustuspalkinto ARU:lle

marraskuu 29, 2017

Vuoden 2017 maanpuolustusteko – tunnustuspalkinto on myönnetty Akateeminen Maanpuolustusyhdistys – ARU ry:lle Operaatio Lyijy ja Lihas -hankkeista.

Operaatio Lyijyn tavoitteena oli kannustaa mahdollisimman usea jäsen aktiiviseksi ammunnanharrastajaksi sekä reserviläiskiväärin omistajaksi. Lokakuussa 2016 alkanut hanke jatkui itsenäisyytemme juhlavuoteen 2017, jolloin myös yhdistys täytti 60 vuotta.

Hankkeen piirissä ARU tarjosi jäsenilleen: esittelyn yleisimpiin reserviläisammunnan lajeihin sekä niissä käytettäviin asetyyppeihin, ampumatilaisuuksia, joissa oli mahdollisuus harjoitella lainakalustolla turvallista aseenkäsittelyä kokeneiden ampumakouluttajien opastuksella sekä opastusta poliisille tehtävän hankkimislupahakemuksen kanssa. Keskeisenä osana hanketta yhdistys maksoi hankkeeseen sitoutuneille asehankintojen hankkimislupamaksut. Kaikki hankkeessa loppuun saakka olleet jäsenet osallistuivat arvontaan, jossa palkintona oli reserviläiskivääri. Operaatio Lyijyyn sitoutui noin 40 henkilöä.

Operaatio Lihas keskittyi ARU:n jäsenten fyysisen toimintakyvyn kehittämiseen ja testaamiseen. Projektin aikana Puolustusvoimien virallisten kuntotestien avulla lasketun kuntoindeksin sai yli 40 henkilöä.

Kannusteina kuntoindeksin suorittamisesta myönnettiin kunto-ohjaajan laatima henkilökohtainen kunto-ohjelma ja yhdistyksen t-paita. Kuntoindeksin parantamisesta hankkeen aikana puolestaan palkittiin 50 % alennuksella 60-vuotisjuhlan illalliskorttiin.

ARU:n puheenjohtaja Pekka Sillanpäälle (oikealla) Vuoden maanpuolustusteko -tunnustuspalkinnon luovuttivat RUL:n puheenjohtaja Mikko Halkilahti (vasemmalla) ja liittovaltuuston puheenjohtaja Markus Lassheikki.

Suomen Reserviupseeriliiton liittohallituksen myöntämä palkinto luovutettiin yhdistyksen edustajille RUL:n liittovaltuuston kokouksen yhteydessä 25.11.2017.

Suomen Reserviupseeriliiton (RUL) perustama Vuoden maanpuolustusteko – tunnustus voidaan myöntää poikkeuksellisen ansiokkaasta maanpuolustusta, maanpuolustustahtoa tai yleistä turvallisuutta lisäävästä teosta yksityishenkilölle, yhteisölle tai projektille. Vuoden maanpuolustusteko palkintoa on myönnetty vuodesta 2001 lähtien.